image

Çocuklarda Diş Fırçalamanın Önemi

Ağız ve diş sağlığını korumak, basit ve pratik yöntemler ile mümkündür. Bunu, bazı alışkanlıkları edinerek yapabilirsiniz. Diş fırçalama başta olmak üzere, bazı küçük tedbirler ile sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Çocuklarda diş fırçalamanın önemi, yetişkinler tarafından bilinse de bu durumun çocuklar tarafından idrak edilmesi biraz zor olabilir. O yüzden erken yaşlarda telkin ve tavsiyelere başlanmalı ve diş fırçalamanın önemi çocuklara anlatılmalıdır. Hatta gerekirse internetten çürük dişli ve diş kaybı olan yetişkinlerin olumsuz resimlerini göstererek onları uyarabilirsiniz. Eğer erken yaşta dişlere gereken önem verilmezse, ileride aynen bu şekilde olabilecekleri konusunda uyarabilirsiniz. Bu bir korkutma ve dayatma değildir, tam aksine yapılması gereken uyarılardır.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

3 yaşından itibaren, çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının başlaması gerekir. Elbette ebeveynlerin bu anlamda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. İlk alıştırma dönemi biraz zor olsa da, kısa sürede bu alışkanlığı kapabilirler. Düzenli ve erken yaşta başlanılan diş fırçalama alışkanlığı, ileriki yaşlarda olası diş çürüklerini engeller, diş etlerini mükemmel kılar ve tüm diş hastalıklarını önler. Peki, bu alışkanlığı nasıl kazandırmalıyız? İşte bazı adımlar:

Diş macunu ve diş fırçası seçimi çok önemlidir

Çocuklar için üretilen diş macunlarını tercih etmelisiniz. Onların sevdiği çizgi film karakterleri veya hayvan figürlerinden oluşan diş fırçaları, her zaman ilgisini çeker. Ağız yapılarına uygun diş fırçasının, yumuşak olması önemlidir. Diş macunları çocuklara özel üretilmektedir çünkü çocukların bunları yutma riski her zaman vardır.

Çocuklara örnek olun

Elbette çocuklar aksiyon görmek ister. Sürekli tavsiyelerde bulunup, tavsiye ettiğiniz şeyi uygulamazsanız, bu durum çocuklarda ikileme neden olur. Diş fırçalama seanslarını daha eğlenceli kılabilir ve onlarla beraber küçük yarışmalar yaparak diş fırçalamalarına eşlik edebilirsiniz. Örneğin bir diş fırçalama tablosu hazırlayın ve her fırçalama sonrasında panoya işaret koyun. Bu aktiviteler çocuğunuz için faydalı olacaktır.

Yumuşak uyarılar ile bilgilendirin

Çocuğunuza asla bu konuda dikte etmeyin. Bilinçli uyarılarda bulunun. Kesinlikle azarlamayın ve zorlamayın. Yine mi fırçalamadın dişlerini, iyi o zaman dişlerini kurtlar yesin gibi korkutucu uyarılarda bulunmayın. Bu, ters tepkiye sebep olacaktır. Eğlenceli çizimler ve uyarılar, çocuğunuzun bu anlamda daha iyi bilinçlenmesini sağlayacaktır.

Seçimi ona bırakın

Diş fırçası ve diş macunu konusunda ona farklı seçenekler sunun. Dayatmayın! Birkaç diş fırçası arasından tercihi ona bırakın. Bu sayede çocuğunuz diş fırçalamayı daha eğlenceli bulacaktır. Tabi ki diş fırçalarını 6 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Çocuklarda görülen diş hastalıklarının erken teşhis edilmesi, gelecekte olası diş hastalıklarını önler ve kolay tedavi edilmelerini sağlar. Çocuklarda diş fırçalama, işte bunun için çok önemlidir. Bu alışkanlık, çok erken yaşlarda kazandırılırsa, ileride yaşanması muhtemel tüm diş hastalıklarının da önüne geçilmiş olur.