ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

image

1.ZİRKONYUM DİŞLER

Zirkonyum periyodik cetvelde metal olarak kabul edilen bir elementtir. Basma ve kırılma direnci çok yüksek olan zirkonyum toksitesinin düşük olması ve doku dostu olması sebebiyle diş hekimliğinde yaygın kullanım şansı bulmuştur. Zirkon estetik olarak diğer uygulamalardan daha başarılı sonuçlar vermesi ve yeterli dayanıklılığa sahip olması dışında diş eti hizasında alerjik reaksiyon göstermemesi ile de hasta açısından daha tatminkar ve başarılıdır.

Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum uygulamalarda metalin beyaz olması sebebiyle daha az diş kesimi yapılarak kalan diş dokusu da korunmuş olur. Zirkonyum basma direncinin yüksekliğine bağlı olarak 3 üye ve üzeri köprülerde rahatlıkla kullanılması ilerde çok başarılı sonuçlar verir.

2.DİŞ BEYAZLATMA

Beyazlatma yöntemleri canlı dişlerde hafif hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti özellikle çok sıcak veya soğuğa karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Bu durumu engellemek ya da azaltmak için beyazlatma işlemi öncesinde hastaya flor uygulaması yapılabilir ya da iki hafta öncesinden hassasiyet giderici diş macunları ile dişler desteklenir.Diş hassasiyeti genellikle 24-48 saat içerisinde geçer.

Canlı dişleri beyazlatmak için üç farklı yöntem bulunmaktadır.Ev tipi diş beyazlatma ,ofis tipi (klinikte hekimin uyguladığı ) diş beyazlatma ve ofis tipi beyazlatmanın ev tipi ile desteklendiği kombine beyazlatma. Hızlı sonuç alınması ve hekimin kontrolünde olması nedeniyle ofis tipi beyazlatma daha sık tercih edilmektedir. Ancak en etkili olanı kombine beyazlatmadır. Bir de kanal tedavisi nedeniyle renklenen dişlerin beyazlatıldığı devital bleaching yöntemi vardır.

Nasıl Uygulanır?
Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Önceden temizlenen dişler üzerine diş hekimi tarafından sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir. Bir kaç seans gerekebilir.

3.GÜLÜŞ TASARIMI

Estetik beklentilerin ve insan sosyalliğinin artması ile beraber insanlar artık daha güzel bir gülüş istemektedir. Günümüz estetik diş hekimliği, insanların gülerken dişlerinde ki çapraşıklık, renk uyumsuzluğu, kontur bozuklukları, bütünsel bozukluklar, formsal deformasyonlarla ilgilenir. Dişlerdeki diş ve diş eti uyumu, dudak-diş uyumu ve renk estetik diş hekimliğindeki önemli başlıklardır.

Nasıl Uygulanır?
İnsanlar gülümsediklerinde çekici ve hoş bir gülüş isterler ve hoş bir gülümseme insan sosyalliğinde önemli bir başarı etkenidir. Fazla uzun, fazla kısa, kırık, çatlak, sararmış veya renk değiştirmiş dişler ile diş etlerinin üzerini normalden az veya fazla örten dudak yanak ilişkisini sağlamak diş hekiminin sağlayabileceği bir tedavidir.

4.ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik diş hekimliği 20 yüzyıl ile birlikte değişen insan beklentileri sonucu diş hekimliği operatif uygulamalarında şekillenmiştir. İnsanların daha sosyal ve estetik olmak istemelerini takiben diş hekimliğindeki uygulamalar da değişen şartlara uyum sağlamış ve doğal dişlere daha çok benzeyen, pembe, estetiği (diş eti estetiği) daha iyi taklit edebilen malzemeler ve uygulamalar geliştirilmiştir.

Nasıl Uygulanır?

Günümüz teknikleri ile hastalara, daha beyaz, daha doğal ve estetik gülüşler hastalara verilebilmektedir. İnsanlar gülüşleri ile karşılanır, kişilikleri ile uğurlanır.

5.E-MAX KAPLAMA

E-max kaplamalar estetik diş hekimliğinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Dişlerin estetiğinden, renginden rahatsız olan hastalara uygulanabilir.Metal porselen kaplamalara göre çok daha ince ve estetik durduğu için genellikle ön bölgedeki dişlerde tercih edilir.Işığı geçirgen özelliği doğal görüntüsü ve renk seçenekleri ile doğal diş görünümünde olduğundan gülüş tasarımında çok sık kullanılır.

Nasıl Uygulanır?

Bu işlem çürük, kırık dişler için değil daha çok görsellik için tercih ediliyor. Özellikle de ön dişlerde uygulanma oranı oldukça fazladır. Biçimi bozulmuş dişlerde, hastayı rahatsız eden görüntülü diş dizilerinde en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi e-max porselendir.