ENDODONTİ (KANAL TEDAVİSİ)

image

1.ENDODONTİ KANAL TEDAVİSİ

Diş dentin dokusu içinde bulunan bağ-sinir-damar dokusuna diş kanal dokusu denir. Dişin travma, çürük, periodontal problemlerle kanal dokusunun bozulması ile izlenen ağrı, devitalizasyon, diş hassasiyeti gibi belirtilerle kendini belli eden doku bozulması sonucunda diş hekimlerince yapılan tedaviye kanal tedavisi denir.
Nasıl Uygulanır?

Diş kanal dokusunun bulunduğu diş boyunca uzanan ince kanalların açılıp genişletilmesi ve nekrotik dokunun temizlenip yerine kanal dolgu malzemesinin doldurulması ile kanal tedavisi bitirilir. Başarılı bir kanal tedavisi diş kanallarının eksiksiz ve tam doldurulması ile başarılmış olur.

2.İĞNESİZ ANESTEZİ (COMFORT)

Comfort anestezi enjeksiyonu için tamamen iğnesiz ve neredeyse ağrısız bir alternatif sunar. İğnesiz Anestezi size, tedavide zaman kazandıracak hızlı ve etkili bir anestezi sağlar. Geleneksel iğneli şırınga enjeksiyon yöntemlerinin aksine, comfort ile infiltrasyon anestezisi enjeksiyonu periost’un (Kemik zarı) altına inerek lokal anestezi sağlar. Bu anestezik sıvının hem daha hızlı yayılması hem daha çabuk emilmesi hem de daha hızlı etkiyle sonuçlanır.
Nasıl Uygulanır?

İğnesiz Enjektör Cihazı ile anestezi enjeksiyonu iğneden daha derin ve daha hızlı bir şekilde diş etinin katmanlarından yayılır. Testler Comfort enjeksiyon sistemi mandibular anestezi gerektiren dişler dışındaki tüm diş tedavilerinde kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca, bu yöntemle iğne ile karşılaştırdığında (%40) daha az anestezi kullanarak lokal sağlamaktadır.