ORTODONTİ

image

Ortodontik tedavi ile dişler çene kemiği üzerinde düzgün bir şekilde yerlerini alırken kapanış bozukluklarından kaynaklanan çene eklemi, baş, boyun ya da başka organlara yansıyan ağrılar yok olur. Kişiye iyi bir çiğneme fonksiyonu kazandırılarak özellikle mide problemleri gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlar giderilebilir. İyi konuşmak ve sesleri doğru çıkarabilmek için, düzenli bir diş-çene ilişkisine sahip olmak gereklidir.

Konumlarında bozukluk olan (ileri-geri, ya da yan yatmış) dişleri tam olarak temizleyebilmeniz mümkün değildir. Tam temizlenemeyen dişler ise çürük adayıdır. Ortodonti dişleri düzgün sıralarken, dişlerinize daha iyi bakım yapabilmenizi sağlar, böylece çürük riski azalmış olur.

Nasıl Uygulanır?

GENEL OLARAK ORTODONTİK APAREYLERLE YAPILAN AKTİF TEDAVİ 1-3 YIL SÜRER. ANCAK BU SÜRE, HASTANIN BÜYÜME VE GELİŞİM DÖNEMİNE, KAPANIŞ BOZUKLUĞUNUN DERECESİNE, HASTANIN AĞIZ BAKIMINA, TEDAVİYE VE DOKTORUN ÖNERİLERİNE VE RANDEVU TARİHLERİNE UYUMUNA BAĞLIDIR. AĞIR OLMAYAN BOZUKLUKLAR DAHA KISA SÜREDE TEDAVİ EDİLEBİLİR VE BAZI BİREYLER ORTODONTİK TEDAVİYE DAHA KISA SÜREDE CEVAP VERİR.